Rényi Alfréd

Részlet a "Játék a véletlennel" című, KöMaL-ban megjelent cikkéből:
Egy időben divatos volt az "itt a piros, hol a piros" játék, amelynek segítségével ügyes csirkefogók sok együgyű embert fosztottak ki. A játék a következőképpen folyt: a "bankár" felütötte sátorfáját valamely sétatéren, három teljesen egyforma tenyérnagyságú köralakú lemezt vett elő, amelynek egyik oldala egyforma volt, míg a három közül az egyiknek a hátoldala pirosra volt festve. Aki részt akart venni a játékben (nevezzük "áldozatnak"), előre lefizetett 2 pengőt. A bankár egyenkint megmutatta neki a három körlemezt, majd nagy kézügyességgel, "itt a piros, hol a piros" kiáltások közben,, szédítő gyorsasággal kevergette, rakosgatta a három lapot (persze, az egyforma oldalukkal felfelé). Végül, körülbelül félpercnyi rakosgatás után, az áldozatnak ki kellett találni, hogy a három lemez közül melyiknek a hátoldala piros. Ha kitalálta, 5 pengőt kapott, míg ha nem, elvesztette a befizetett 2 pengőjét. A bankár ezen a játékon (ha közben a rendőrség le nem fülelte), néhány óra alatt többszáz pengőt is keresett. Vizsgáljuk meg, mi ennek az oka?
A kétrészes cikk első része
A cikk második érsze

Életrajzok:

https://www.renyi.hu/hu/intezeti-bemutatkozas-hu/az-intezet-tortenete/renyi-alfred

https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9nyi_Alfr%C3%A9d

Egyéb linkek:

Rényi Alfréd

A vers - információelméleti szempontból (Devecseri Gábor beszélgetése Kiss Sándor tanárral és Vezér Erzsébettel; részlet)

Rényi Alfréd: A kultúra egységéről, matematikus szemmel

Rényi Alfréd publikációinak listája

Könyvei:

Levelek a valószínűségről, Typotex Elektronikus Kiadó Kft., 1994
Pascal első levele Fermat-hoz

Dialógusok a matematikáról, Typotex Elektronikus Kiadó Kft., 1994
részlet a könyvből
"Elolvastam Rényi Buba könyvét, Dialógusok a matematikáról. De kár, hogy csak egy élet van, mi mindennel kéne foglalkozni!" (Karinthy Ferenc: Napló (1967. Január 23. - részlet))

Matematikai mozaik - szerkesztette: Hódi Endre, Typotex Kiadó, 1999
A szerencsejátékok és a valószínűségszámítás (193-215. o.)
A Barkochba játék és az információelmélet (286-302. o.)

Ars mathematica, Magvető Könyvkiadó, 1973 (ez tartalmazza már felsorolt könyveit, valamint "A kultúra egységéről, matematikus szemmel" és "A Barkochba játék és az információelmélet" c. írásait, és még sok minden mást; 386 oldal)

Napló az információelméletről, Gondolat Könyvkiadó, 1976 (tartalmazza "A szerencsejátékok és a valószínűségszámítás" c. írást és még másokat; 186 o.)

Valószínűségszámítás, Tankönyvkiadó Vállalat, 1973 (tankönyv, 510 o.)